För äventyraren

Rolex är en tillverkare som jag tror att de flesta förknippar med rikedom och exklusivitet, men tittar man på tillverkarens historia så får man en annan bild. Redan 1927 så var Rolex första klocktillverkaren att ha ett armbandsur som bars under en simning över engelska kanalen, i syfte att marknadsföra urets vattentäthet.

Efter andra världskriget så blev kommersiellt flyg allt vanligare och människor kunde utforska världen på ett nytt sätt. På grund av detta så introducerades nya och mer äventyrliga modeller från Rolex under 1950-talet. Dessa modeller var bland annat den mycket vattentäta Submariner och den robusta modellen Explorer.

Rolex Submariner annons från 1955. Bilden hittad här.

Just Explorer är en modell som alltid har intresserat mig. Länge så har man trott att det var den första klockan på toppen av Mount Everest 1953 eftersom Sir Edmund Hillary var sponsrad av Rolex, dock så har det visat sig att han kan ha lämnat sin Explorer vid baslägret och burit ett armbandsur av brittiska tillverkaren Smiths. Trots detta så marknadsförde Rolex modellen som att den kunde nå toppen av Mount Everest, och tittar man närmre på annonserna så nämner de aldrig att den varit på toppen.

Reklamannons för Rolex Explorer. Bild hittad här.

Vi snabbspolar till 1970-talet när Rolex introducerad en uppdaterad version som de kallade Explorer II. Denna uppdaterad version hade en extra visare i orange som kunde användas för att visa andra tidzoner. Syftet med den extra visaren var dock egentligen menad för speleologer(grottforskare) som kunde ha svårt att veta om det var morgon eller kväll. Genom att peka på en 24-timmarsskala på glasringen som då kunde den extra visaren indikera om klockan var t.ex. 08:00 eller 20:00.

Min egna Rolex Explorer II ref 16570 med svart urtavla från 1989.

På 1980-talet så fick Explorer II ett ansiktslyft och 1989 så introducerades den sista Explorern med tritium. Modellen fick referens 16570 och producerades fram till 2008. För ett tag sedan hittade jag en 16570 från introduktionsåret, 1989, i fint skick och var tvungen att slå till. Den är i helt rätt skick, använd men inte nyskick, så jag vågar använda den. Jag vågar nästan säga att den är helt opolerad och på baksidan sitter fortfarande originalklistermärket kvar, vilket är otroligt efter 28 år. Visarna skiljer sig i färg från indexmarkeringarna vilket kan vara en indikator på att de blivit utbytt, dock så har både indexmarkering och visare samma ”obefintliga” lysförmåga vilket betyder att de båda bör vara lika gamla. Anledning för detta är att Tritium har en halveringstid på cirka 12 år och har alltså förlorat nästan 3/4 av atomerna efter 28 år.

Originalklistermärket har klarat sig i 28 år.

Den röda visaren indikerar att klockan är strax före 11:00.

Veckans auktionstips

Om man är lika nördig som mig så kan klockannonser vara ett trevligt komplement till vissa modeller som man gillar lite extra mycket. I veckans auktionstips tipsar jag om ett speciellt armbandsur från Omega och en tidningsannons för samma modell.

Ibland måste man tänka utanför lådan och det har Omega lyckats bra med många gånger. En av modellerna som var formgivna ”utanför lådan” var Seamaster Dynamic II som lanserades 1984. Modellen är en riktigt udda fågel i klockvärlden men med en viss charm som reflekterar 1980-talet. Jag har sett dessa säljas tillräckligt ofta för att inte kunna stämpla dem som ovanliga, men jag tror absolut att detta är ett armbandsur som kan tilltala vissa personer.

Omega Seamaster Dynamic II

Först upp denna vecka så har vi en till utseendet mycket speciell Omega från 1980-talets. Modellen är en Seamaster Dynamic II som har smeknamnet ”Spider”. Denna modell har ett quartz-urverk (batteridrivet) vilket var mycket populärt under 1980-talet, en trend som hade en negativ påverkan på många traditionella tillverkare som höll sig till mekaniska urverk. Just denna modell kanske inte tilltalar de flesta, men den är annorlunda och kan definitivt vara en konversationstartare. Urtavlan är lutad och timmarkeringar sticker ut från boetten så att man lättare ska kunna läsa av tiden.

Omega Seamaster Dynamic II från 1980-talet.

Reservationspriset är satt till 3,000:- vilket är ungefär vad andra säljs för. Se auktionen här.

Omega Dynamic annons.

Som nämn tidigare så finns det i skrivande stund även en annons för ovannämnda modell från 1985 till salu. Denna annons som är från Sverige, mäter 22×29 cm och ser ut att vara i tillräckligt fint skick för att ramas in. I annonser står det hur man kan anpassa modellen efter sin personlighet, med olika urtavlor, armband och boetter.

Tidningsannons för Omega Dynamic från 1985.

Det finns inga bud i skrivande stund och utropspriset är 25:-. Se auktionen här.

Cartiers Arkiv

För cirka ett halvår sedan så bestämde jag mig för att börja specialisera mig i tillverkaren Cartier. Jag har köpt litteratur och skannat nätet i nästan ohälsosamt många timmar efter allt som har med Cartiers historia att göra. Som klocktillverkare så är Cartier ett av de varumärken som jag respekterar mest, mycket på grund av deras bidrag till både design och utvecklingen av armbandsuret. För några dagar sedan släppte Hodinkee en video där vi fick följa med in i Cartiers arkiv och titta på deras samling med armbandsur och ett fantastiskt fyrkantigt fickur.

Några av armbandsuren i Cartiers samling.