Världsrekord

Då var Bukowskis auktion "Important Timepieces" avslutad och auktionens stjärna, en Omega Speedmaster 2915-1 från 1958 slog världsrekord med ett fantastiskt slutpris.

Jag skrev för lite över en vecka sedan om två av höstens klockauktioner och nämnde då bland annat en Omega Speedmaster, referens 2915-1, från 1958. Denna Omega är mycket speciell då det är den första i serien vilket också innebär att den är mycket ovanlig, speciellt i fint originalskick. Exemplaret som såldes under Bukowskis auktion var i fantastiskt skick och jag hade på känn att den skulle klubbas för betydligt mer än utgångspriset.

Omega Speedmaster, referens CK2915-1, från 1958. Detta är nu världens dyraste Omega Speedmaster 2915-1.

Slutpriset blev 1,850,000:-(2,266,250:- inklusive provision) vilket slog det tidigare världsrekordet för dyraste sålda referens 2915-1, ett rekord som sattes när Christie’s sålde en 2015 för drygt 1,100,000:-. Utöver världsrekordet så blev detta också den dyraste klockan som någonsin sålts hos Bukowskis.

På auktionen fanns ännu en Speedmaster 2915-1 som också tillverkats 1958. Detta exemplar hade inte samma originalskick, delar hade blivit utbytt och originallänken saknas vilket reflekteras i priset, som slutade på 350,000:-, alltså en femtedel av priset. Dessa två klockor som sålts under samma auktion är bra exempel på hur mycket originalskicket påverkar en klockas värde.

Omega Speedmaster, referens CK2915-1, också från 1958. Slutpriset på denna som inte har samma originalskick var endast 350,000:-

Höstauktionerna är här

Efter en lång paus från bloggandet så är jag äntligen tillbaka, med ett rejält sug att få dela med mig av mina tankar och funderingar kring gamla ur. Turligt nog återvänder jag till bloggandet lagom till två av höstens kanske bästa klockauktioner.

Det är något speciellt med hösten. Den orangea färgen på höstens löv påminner mig om orange/brun patinerad lysmassan och jag får ett enormt sug att utöka min klocksamling. Som tur är brukar det vara riktigt bra klockauktioner under hösten och jag tänkte tipsa om två från Kaplans och Bukowskis.

Bukowskis Important Timepieces är först ut 25/10 och Kaplans Klockkvalité några veckor senare 11/11. Båda dessa auktioner har många bra objekt men det är framförallt ett objekt som jag personligen fastnat lite extra för. En Rolex Turn-O-Graph referens 6202 från 1954 med vit urtavla. Inte nog med att Turn-O-Graph är en av de, enligt mig, vackraste klockorna som Rolex producerat så ska detta exemplar, enligt Bukowskis, vara inlämnad av första ägaren. Vridringen går inte att vrida och länken är inte tidsenlig, men detta är absolut inget som har någon stor betydelse och går lätt att ordna.

Rolex Turn-O-Graph, referens 6202, från 1954. Se mer här.

Förutom den fantastiska Rolexen så auktionerar Bukowskis även ut en Omega Speedmaster CK2915 från 1958, alltså före månlandningen, med det legendariska kaliber 321. Detta exemplar ser ut att vara i P-E-R-F-E-K-T skick med jämn och fin patina samt originallänk, som i sig är värd en hel del. Att utropspriset är 900,000:- är ingen överraskning.

”Den första klockan, som är tillverkad 6 juni 1958 lämnades in till Bukowskis efter att ägarens son, ovetandes om dess värde, hittat klockan på vinden i en ask.

– Det är historier som dessa som gör mitt arbete som specialist så oerhört givande. Känslan när ett objekts proveniens och höga kvalitet möts på det här sättet är oslagbar. Det skall bli mycket spännande att följa budgivningen på denna raritet, säger Nina Westerlund, Ansvarig specialist klockor.”

Lär mer om detta mycket speciella objekt här.

Omega Speedmaster, referns CK2915, från 1958. Se mer här.

Hos Kaplans har jag fastnat för en Rolex Explorer, referens 1016, från 1965. Indexmarkeringarna och visarna har fått en varm och fin patina och urtavla har börjat blivit tropisk(solblekt/brun). Länken ser ut att vara original och trots att den är ganska sliten så går det att få den i dugligt skick med lite kärlek.

Rolex Explorer, referens 1016, från 1965. Se mer här.

Om ni inte har möjlighet att vara med på någon av dessa två auktioner på plats så går det utmärkt att buda på alla objekt via onlineauktionerna. Bukowskis utbud kan ni se här och Kaplans utbud kan ni se här.

Jackie Kennedy

Ett ikoniskt armbandsur som en gång tillhört en ikonisk Amerikans first lady gick förra veckan under klubban hos Christies i New York.

Jacqueline ”Jackie” Kennedy Onassis klassiska Cartier Tank såldes 21/6 av auktionshuset Christies. Utropspriset var $120,000 och slutpriset blev hela $379,500. Enligt Forbes och andra källor så ska det ha varit Kim Kardashian som vann budgivningen och blev den nya ägaren av detta historiskt viktiga armbandsur.

Armbandsuret har sin originaltavla från 1960-talet och graveringen på baksidan är fortfarande tydlig, trots att Jackie bar klockan flitigt under hennes livstid.

Framsidan av Jackie Kennedys Cartier Tank

Baksidan av Jackie Kennedys Cartier Tank.

Tillsammans med klockan medföljde också en tavla målad av Jacqueline Kennedy Onassis. Denna tavla har hamnat lite i skuggan av klockan men är för mig som klockälskare minst lika intressant som själva armbandsuret.

February 23, 1963, 2:05am to 9:35pm, Jackie to Stàs with love and admiration